Biochémia
Naše laboratóriá majú najdlhšiu tradíciu práve v oblasti klinickej biochémie. Od otvorenia prvého laboratória zameraného na klinickú biochémiu a hematológiu v Poliklinike Karlova Ves uplynie čoskoro 20 rokov. V tej dobe sme boli takpovediac priekopníkmi v zavádzaní modernej laboratórnej diagnostiky. Vďaka bohatým skúsenostiam a špičkovým odborníkom sme postupne vytvorili technologicky moderné centrálne laboratóriá, na ktoré nadväzujú nemocničné laboratóriá s nepretržitou prevádzkou a sieť menších laboratórií. Dnes prevádzkujeme tri centrálne laboratóriá v Bratislave (Galvaniho 17/C), ktoré predstavuje najväčšie a technologicky najmodernejšie komplexné laboratórium v strednej a vo východnej Európe, ďalej v Košiciach (Magnezitárska 2/C) a v Nitre (Novozámocká 67).
Vo všetkých centrálnych laboratóriách sa biochemická diagnostika vykonáva na plne automatizovaných robotických linkách. V Bratislave je to od roku 2017 linka Aptio, v Košiciach a v Nitre ide o menšie robotické systémy Labcell. Linka Aptio je najmodernejším a najväčším automatizovaným riešením svojho druhu v strednej a vo východnej Európe. Svojou dĺžkou 80 metrov a spojením 25 analyzátorov a 21 pomocných a obslužných prvkov ide o technologicky unikátne riešenie. Spája nielen analyzátory rôznych výrobcov, ale aj rôzne odbory laboratórnej diagnostiky. Z jednej skúmavky je tak možné vyšetriť parametre biochemické, mikrobiologické (sérologické testy) aj imunologické. Na linku sú dokonca napojené aj analyzátory na testy krvného obrazu a hemostázy.
Naše plne automatizované systémy spolu s prístrojovým vybavením nám umožňujú vyšetriť viac ako 350 rutinných a špeciálnych biochemických parametrov a denne tak spracovať viac ako 15 – 20 000 biochemických vzoriek. Širokú paletu biochemických testov je možné rozdeliť na akútne, rutinné a špeciálne testy, medzi ktoré môžeme zaradiť stanovenie hladín vitamínov, stopových prvkov, ťažkých kovov, liečiv a drog, ale aj podrobnú diagnostiku anémií, porfýrií, špecifických zápalových proteínov či stanovenie špeciálnych onkomarkerov, hormónov a ich metabolitov. Tieto testy realizujeme častokrát pre celé Slovensko ako koncové laboratórium vďaka najmodernejším technológiám, ktoré sú schopné detegovať veľmi nízke koncentrácie stanovovaných parametrov ako sú AAS, GC-MS, LC-MS, HPLC, IČ spektroskopia. Zároveň, ako jedno z mála laboratórií na Slovensku, zabezpečujeme aj komplexnú diagnostiku monoklonových gamapatií.
Vďaka širokej palete biochemických testov prispievame k diagnostike, sledovaniu priebehu ochorenia a monitoringu terapie kardiálnych, obličkových, kostných, nádorových ochorení, ochorení gastrointestinálneho traktu, metabolických, endokrinologických porúch a porúch plodnosti.
Pomocou niektorých špeciálnych testov pomáhame pri diferenciálnej diagnostike hypertenzie, endokrinologických porúch, niektorých zriedkavých nádorov, sclerosis multiplex a porfýrií.
V portfóliu testov máme aj monitoring hladín niektorých liečiv, robíme komplexnú biochemickú diagnostiku monoklonových gamapatií. Spolu s klinickou genetikou sa venujeme prenatálnemu skríningu aneuploidií a rázštepov nervovej trubice. Spolupracujeme tiež s centrami asistovanej reprodukcie.
Súčasťou Centrálneho laboratória v Košiciach je samostatné Toxikologické laboratórium. Poskytuje služby v oblasti diagnostiky otráv, predovšetkým liekmi. Zameriava sa na odhaľovanie zneužívania drog. Laboratórium tiež monitoruje hladiny toxikologicky významných látok ako digoxín, teofylín, paracetamol, antiepileptiká, benzodiazepíny, antidepresíva či etanol.
AUTOMATIZOVANÁ LINKA APTIO:
- Skracuje TAT (turn around time) čas od príchodu vzorky do laboratória do vydania konečného výsledku objednávateľovi.
- Z jedinej skúmavky vyšetrí oveľa viac parametrov naprieč celým portfóliom laboratórnej diagnostiky.
- V prípade potreby linka vie automaticky vytvoriť sekundárne skúmavky – vzorky séra pre potreby manuálnych vyšetrovacích metód, ktoré sa môžu realizovať paralelne.
- Nahrádza manuálne úkony, ktoré môžu byť potenciálnym zdrojom diagnostických chýb.
- Minimalizuje manuálnu manipuláciu so vzorkami, čím znižuje potenciálne riziko pre zdravotníckych pracovníkov laboratória. Ďalej poskytuje:
- automatickú centrifugáciu vzoriek,
- automatické otváranie skúmaviek a automatické uzatvorenie skúmaviek pred ich uskladnením v chladiacich boxoch,
- automatickú distribúciu vzoriek k jednotlivým analyzátorom pomocou dopravníka,
- automatické uskladnenie vzoriek a ich likvidáciu bez manuálneho zásahu s kapacitou až
15 000 vzoriek v jednom boxe (disponujeme 3 boxmi)
- V prípade potreby opakovania testovania alebo doplnenia ďalšieho testovaného parametra je vzorka automaticky dopravená z chladiaceho modulu na pásový dopravník, odstránená ochranná fólia zo skúmavky a vzorka je dopravená do vybraného analyzátora na požadované testovanie.
- Poskytuje vysoký stupeň automatizácie predanalytických, analytických a postanalytických činností v laboratóriu, čo znižuje potrebu manuálnej práce laboratórneho personálu, zvyšuje štandardizáciu jednotlivých laboratórnych procesov a znižuje chybovosť v prevádzke laboratória.
Toxikológia
Toxikologické vyšetrenia sú realizované v biologických vzorkách pacienta (krv, moč, žalúdočný výplach), prípadne v inom ako biologickom materiáli na požiadanie po telefonickej konzultácii (liekové formy, substancie).
Základom vyšetrení je systematická toxikologická analýza, pri ktorej sa okrem bežných imunochemických metód využívajú chromatografické metódy. Laboratórium má na tento účel k dispozícii vysoko citlivé chromatografické prístroje GC/MS, HPLC, LC/MS/MS, čo umožňuje stanoviť aj také látky, na ktoré bežná imunochémia nestačí. Príkladom sú nové (syntetické) drogy, ktoré sú v súčasnosti veľmi populárne.
Toxikologické laboratórium Centrálneho laboratória Medirex v Košiciach, ako jediné na východnom Slovensku pracuje v nepretržitej 24 hod. prevádzke. Základný toxikologický skríning biologického materiálu je preto možné vykonať kedykoľvek počas dňa podľa potreby lekára. Služby toxikologického laboratória vrátane konzultácií môžu využívať aj súkromné osoby alebo iné zamestnanecké subjekty.
Centrálne laboratórium v Bratislave v rámci klinickej biochémie zabezpečuje monitoring hladín rôznych liečiv (antiepileptiká, antidepresíva, ATB, digoxín, teofylín, vorikonazol, kofeín, imatinib), rovnako ako aj skríning drog v moči.
Zoznam toxikologických parametrov
NAJMODERNEJŠIA TECHNOLÓGIA
GC-MS, LC-MS – vysokocitlivá metóda, ktorá kombinuje plynovú alebo kvapalinovú chromatografiu s hmotnostnou spektroskopiou.
- Využíva sa v toxikológii ako konfirmačný test pri identifikácii drog, pri diagnostikovaní hladiny liečiv a stopových látok a prvkov v organizme, ako napr. syntetické drogy, hladina antidepresív, paracetamolu, antiepileptík, benzodiazepínov.
HPLC – vysokoúčinná kvapalinová chromatografia
- Umožňuje identifikovať a stanoviť koncentráciu látok, ktoré sa vo vzorke vyskytujú v stopovom množstve.
- Touto metodikou sa stanovuje viacero vysokosenzitívnych parametrov – glykovaný hemoglobín, vitamín D, vitamín C, katecholamíny a ich metabolity v plazme a moči, voľné metanefríny v moči, sérotonín a jeho metabolit 5-HIAA, porfyríny a hladiny niektorých liečiv.
AAS – atómová hmotnostná spektroskopia
- Umožňuje stanoviť koncentráciu stopových prvkov v biologických tekutinách, ale aj tkanivách.
- Touto metodikou sa stanovuje napríklad koncentrácia medi a zinku v sére a v moči.
IČ spekroskopia
- Infračervená (IČ) spektroskopia je metóda na identifikáciu chemického zloženia močových konkrementov odporúčaná Európskou asociáciou pre urológiu (EAU) pre svoju presnosť, spoľahlivosť a rýchlosť prevedenia. Jej podstatou je interakcia IČ žiarenia so študovanou hmotou. Energia fotónov infračerveného žiarenia (1-60 kJ/mol) nepostačuje na excitáciu elektrónov v molekulových orbitaloch, ale je dostatočná na zmenu vibračného a rotačného stavu molekuly. Získané hodnoty vibračných energií súvisia s pevnosťou chemických väzieb, s molekulovou geometriou, hmotnosťou jadier a slúžia na identifikáciu molekulovej štruktúry danej látky. Interferogram neznámej vzorky je po spracovaní porovnávaný s referenčným spektrom dostupnej knižnice. Výsledok je vydávaný v podobe percentuálneho zastúpenia jednotlivých zložiek močového konkrementu.
- Zavedenie metodiky IČ spekroskopie výrazne spresňuje analýzu močových konkrementov, umožňuje identifikovať ich chemické zloženie a prispieva k cielenej konzervatívnej liečbe a prevencii recidívy urolitiázy.
ZOZNAM PARAMETROV
Zoznam akútnych biochemických testov v Medirex, a.s.