Biopsia
Zabezpečujeme bioptickú diagnostiku v nasledujúcich oblastiach:
Klasická bioptická diagnostika
Je založená na histologickom vyšetrení tkanív a orgánov fixovaných po odobratí z tela pacienta v 10%-tnom formalíne alebo v Carnoyom roztoku rozpúšťajúcom tuk (vyšetrenie spádových lymfatických uzlín v axile, mezokolone a podobne). Vzorky sa špeciálnymi procesmi odvodnia a následne presýtia parafínom, aby sa dali spracovať do tzv. bločkov. Následne sa na mikrotómových nožoch z nich robia tenké rezy uložené na podložné sklíčko, farbia sa štandardným hematoxylín-eozínovým farbením a hodnotia sa patológom vo svetelnom mikroskope. Táto „báza“ je prirodzene obohatená komplexným spektrom špeciálnych histochemických a imunohistochemických farbení v závislosti od diagnostického procesu ochorenia.
Bioptické vyšetrenie „malých“, zväčša ambulantných zákrokov
Ide o excízie z cervikálneho portia, kyretáže endocervikálneho kanála a dutiny maternice, core cut biopsie prsníka, odobratý materiál z gastroskopie, kolonoskopie, excízie rôznych lézií a podobne.
Bioptické vyšetrenia „veľkých“ chirurgických materiálov/preparátov, vrátane per-operačnej biopsie
Ide o resekáty hrubého čreva, žalúdka, maternice aj s adnexami (uterinné tuby, vaječníky), mliečna žľaza, obličky, prostaty, semenníky nádory mäkkých tkanív a iné.
Imunohistochémia
Zohráva kľúčovú úlohu v určovaní histogenézy a diferenciácie tkanív, ako aj v stanovovaní prediktívnych parametrov ochorenia a následne umožňuje určiť prognózu pacienta. Imunohistochemické vyšetrenia niektorých onkoproteínov (napr. HER-2) je nevyhnutnou podmienkou na použitie konkrétneho lieku pri liečbe onkologického pacienta (Herceptin pri HER-2 pozitívnych karcinómoch prsníka). V súčasnosti v našich laboratóriách disponujeme širokou škálou protilátok, ktoré postupne rozširujeme podľa najnovších medicínskych poznatkov, čo je v súlade s našou filozofiou finálneho diagnostického pracoviska. Sme zaradení do Celoslovenského programu HER-2 a sme konzultačným pracoviskom pre mnohé oddelenia patológie na Slovensku.
Laboratória Medicytu diagnostikujú ochorenia zo širokého spektra medicínskych odborov:
Gynekológia
V gynekológii diagnostikujeme nádorové ochorenia ženských pohlavných orgánov vrátane mliečnej žľazy, nenádorové lézie (napr. zápaly) ako aj príčiny dysfunkčného krvácania alebo sterility.
Koža
Najčastejšie vyšetrovanými kožnými léziami sú tzv. materské znamienka (melanocytové névy) a rôzne verukózne lézie, ktoré sú odstraňované z dôvodov estetických a/alebo preventívnych. Niektoré z nich majú istý potenciál malígnej nádorovej transformácie.
Ďalej vyšetrujeme kožné nádory, kde určujeme ich presný typ a rozsah, prirodzene vrátane posúdenia resekčných chirurgických okrajov a iných relevantných parametrov.
Inou skupinou vyšetrovaných lézií sú nenádorové kožné ochorenia, kde ide o veľmi široké spektrum nozologických jednotiek, mnohokrát diagnosticky veľmi náročných, kde kladieme dôraz na úzku spoluprácu s kožným lekárom.
Uropoetický systém
V rámci bioptickej diagnostiky v prípade uropoetického systému ide najčastejšie o punkčné biopsie prostaty. Sú zamerané na včasnú diagnostiku karcinómov v počiatočnom štádiu, resp. v minimálnom objeme (minimal prostatic cancer). To je mnohokrát z dôvodu absencie bazálnych buniek pri karcinóme prostaty obtiažne. Práve pre takéto prípady slúžia imunohistochemické vyšetrenia, ktoré naše laboratóriá ponúkajú v najširšom spektre.
Z bioptických materiálov získaných z močového mechúra najčastejšie diagnostikujeme rôzne typy nádorov a zápaly.
Biopsia ochorení obličiek je najčastejšie zameraná na diagnostiku nádorov. Môže ísť o veľké operačné materiály z operačných sál, ale aj punkčné biopsie.
Gastrointestinálny trakt a pankreatibiliárny systém
V oblasti bioptickej diagnostiky vykonávame bioptické vyšetrenia celého gastrointestinálneho traktu a diagnostikujeme široké spektrum nenádorových i nádorových ochorení. Poskytujeme histologické vyšetrenia odobratých tkanív a orgánov s nenádorovými aj nádorovými léziami, tzv.„klasickú“ bioptickú diagnostiku, bioptické vyšetrenie „malých“ materiálov, zväčša ambulantných a bioptické vyšetrenia „veľkých“ chirurgických materiálov/preparátov. Bioptická diagnostika je založená na hematoxylín-eozínových preparátoch a špeciálne zafarbených preparátoch (PAS, PASD, Alcian blue, Giemsa, iné). Vyšetrujeme kompletné spektrum enzýmov na zmrazenej duodenálnej sliznici (DAO, sacharáza, trehaláza, laktáza alkalická fostatáta, diaminopeptidáza, gamaglutamyltransferáza). Kľúčovou je úzka spolupráca s gastroenterológmi - klinikmi, keďže mnohé diagnózy sú založené práve na kvalitnej klinickopatologickej korelácii. V korelácii s nimi diagnostikujeme zápalové ochorenia čreva (IBD), gastritídy, malabsorpcie (celiakiu, vrátane IHC vyšetrenia CD8 a CD3 lymfocytov), Barrettovu sliznicu v pažeráku, GERD a iné. V diagnostike nádorov gastrointestinálneho traktu využívame všetky moderné diagnostické postupy súčasnej medicíny a bioptický materiál je aj materiálnou bázou na genetické vyšetrenia priamo vplývajúcich na terapiu ochorenia. V skríningovom programe kolorektálneho karcinómu hrá kľúčovú úlohu bioptické vyšetrenie polypov hrubého čreva.
Hemopoetický a lymfatický systém
Ochorenia tejto kategórie diagnostikujeme cielene - na priamy podnet hematológa/hematoonkológa, ktorý vykoná trepanobiopsiu kostnej drene alebo indikuje extirpáciu lymfatickej uzliny chirurgovi náhodne, kde klinik tento typ ochorenia neočakáva. V oboch prípadoch je spoľahlivá diagnostika založená najmä na kvalitnom imunohistochemickom laboratóriu a možnosti materiál ďalej vyšetriť metódami molekulovej biológie.
Najčastejšie diagnostikované nenádorové ochorenia:
- spravidla ide o široké spektrum nenádorových lymfadeno-patií, pri určovaní etiológie je v tomto prípade veľmi dôležitá klinicko-patologická korelácia.
Nádorové ochorenia:
- Hodgkin lymfómy a non Hodgkin lymfómy
- Akútne a chronické leukémie
- Chronické myeloproliferatívne ochorenia
- Myelodysplastické syndrómy.
Endokrinné orgány
Najčastejšie diagnostikujeme nenádorové a nádorové ochorenia štítnej žľazy, príštítnych teliesok, nadobličiek a endokrinného pankreasu. Pri týchto operačných zákrokoch klinici často využívajú peroperačnú biopsiu.
Mäkké tkanivá
Vykonávame diagnostiku nenádorových (zápalových, nenádorových proliferatívnych) a nádorových lézií mäkkých tkanív z operačných aj punkčných materiálov s využitím širokého spektra imunohistochemických vyšetrení.
Orofaciálna oblasť
Veľmi častý zdroj bioptického materiálu najmä rôznych typov nádorov, počnúc skvamocelulárnym karcinómom, cez lymfómy až po nádory mäkkých tkanív. Z nenádorových lézií sú to zápalové ochorenia slizníc horných dýchacích ciest a nenádorové proliferatívne zmeny. Pri diagnostike nádorov využívame široké spektrum protilátok, niektoré i s prediktívnym významom (napr. p16 alebo CD20 (cielená-target-terapia anti CD20/Rituximab).