Bakteriológia
Bakteriologické laboratóriá spoločnosti sú relatívne najmladšou súčasťou laboratórií Medirex, a.s. Predtým vykonávali diagnostiku v rámci komplexu mikrobiologických laboratórií pod značkou HPL. Dopĺňajú komplexnú škálu laboratórnych testov v oblasti diagnostiky bakteriálnych infekcií vo všetkých centrálnych laboratóriách.
Centrálne bakteriologické pracovisko v Bratislave je najväčším pracoviskom svojho druhu na Slovensku. Zabezpečuje laboratórnu diagnostiku nielen pre široké množstvo praktických a špecializovaných ambulancií, ale aj pre významné klinické pracoviská v Bratislave a okolí (napr. Univerzitná nemocnica Bratislava, Národný onkologický ústav, Národný ústav detských chorôb, Národný ústav srdcových chorôb).
Svojím prístrojovým vybavením sa pracoviská klinickej bakteriológie radia k najmodernejším pracoviskám nielen na Slovensku, ale aj v celej strednej a východnej Európe.
Bakteriálne infekcie predstavujú široké spektrum ochorení líšiacich sa etiológiou, patogenézou aj klinickým priebehom. Včasná a správna identifikácia pôvodcu a stanovenie citlivosti na antiinfekčné liečivá zohráva kľúčovú úlohu v manažmente pacienta.
Na urýchlenú a presnú identifikáciu bakteriálnych pôvodcov ochorení využívame najmodernejšiu metódu MALDI TOF-MS, ktorá je založená na princípe hmotnostnej spektrometrie a umožňuje identifikovať mikroorganizmus do niekoľkých minút od jeho izolácie. Zavedenie metódy nám umožnilo skrátiť hlásenie pôvodcu infekčného ochorenia u kriticky chorých pacientov o 24 hodín.
Rovnako nám zavedenie tejto metódy uľahčilo a skrátilo identifikáciu rastovo náročných baktérií – predovšetkým ide o anaeróbne rastúce baktérie, ktorých štandardná kultivácia a následná identifikácia môže trvať aj niekoľko dní.
MALDI VYSLEDKY 1
MALDI VYSLEDKY 2
MALDI VYSLEDKY 3
Antibiotický diagnostický systém, využívaný našimi laboratóriami, umožňuje jednoducho a efektívne stanovovať citlivosť (kvalitatívne aj kvantitatívne hodnotenie) na takmer všetky dostupné antibiotiká. Interpretácia výsledku vždy zohľadňuje najnovšie kritériá stanovené Európskou komisiou pre stanovenie citlivosti na antibiotiká (EUCAST). Mikrobiologický expertný systém umožňuje tzv. „interpretované odčítanie“ a identifikuje väčšinu bežných mechanizmov rezistencie.
Hodnotiaci systém s expertnou farmakologickou správou uvádza individualizovaný návrh dávkovania antibiotika. Zohľadňuje farmakokinetické vlastnosti a mechanizmus účinku antibiotika ako aj stav metabolických a vylučovacích funkcií pacienta, čo uľahčuje klinickému lekárovi predpísať adekvátnu a účinnú terapiu.
Na zistenie prítomnosti patogénneho mikroorganizmu v biologickom materiáli okrem štandardných kultivačných metód využívame aj rýchle imunochromatografické testy na dôkaz prítomnosti bakteriálnych antigénov a toxínov v hrdle (Streptococcus pyogenes – angína) a v stolici (Campylobacter jejuni, Clostridioides difficile, Yersinia enterocolitica).
Spolupracovali sme na vytvorení aplikácie Ameba, ktorá „just in time“ hlási nemocničnému epidemiológovi (formou SMS a notifikácie) izoláciu mikroorganizmu s nebezpečným mechanizmom rezistencie, a tak je možné zaviesť účinné epidemiologické opatrenia.
Laboratóriá v Bratislave, Nitre a v Košiciach sú zároveň akreditovanými pracoviskami pre vykonávanie Kontroly účinnosti sterilizácie biologickými systémami (Na základe stanovenej zákonnej povinnosti je potrebné kontrolovať sterilizačné zariadenia v nemocniciach, u poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti a vo vybraných kozmetických pracoviskách).
Laboratórium sa pravidelne úspešne zúčastňuje externého hodnotenia systému kvality INSTAND e.V. a externých kontrol testovania citlivosti organizovaných Národným referenčným centrom (NRC) pre sledovanie rezistencie na antibiotiká.