Cytológia
Cytologická diagnostika je neoddeliteľnou a nezanedbateľnou súčasťou patológie už od roku 1920, nie je tomu inak ani v našich laboratóriách.
Bunka je základná morfologická a funkčná jednotka živého organizmu. Cytologická diagnostika sa zaoberá morfologickými zmenami buniek. Cytologický obraz nám dotvára pozadie a vzťah medzi jednotlivými bunkami, aj ich usporiadanie. Na základe spomenutých ukazovateľov je možné vysloviť diagnostický záver a prideliť tak dané morfologické charakteristiky príslušným ochoreniam, pričom v súčasnosti máme možnosť využitia imunocytochemických metód, ktoré nás viac približujú k jednoznačnému záveru. Samozrejme, kvalita výsledku laboratórneho vyšetrenia závisí od kvality odberu.
Po správnom odobratí materiálu, fixovaní a transporte do našich laboratórií, sa materiál u nás ďalej spracuje prepracovanými štandardizovanými technickými postupmi a pripravuje sa tak na hodnotenie odborným personálom a patológmi.
Vyšetrenia u nás delíme do dvoch hlavných skupín:
Cervikálna cytológia
V skríningu rakoviny krčka maternice zohráva kľúčovú úlohu. V rámci cervikálnej cytológie disponujeme prepracovaným systémom skríningu a reskríningu, pri ktorom minimálne 10 %cytologických odberov podlieha opätovnému hodnoteniu. V súčasnosti vyhodnocujeme najväčší počet cytológii na Slovensku (ročne približne 250- tisíc pacientiek), a práve vďaka prepracovanému systému reskríningu, pravidelnej úspešnej účasti v externej kontrole kvality (Labquality Fínsko) a kontinuálnemu vzdelávaniu diagnostikov, zabezpečujeme vysokú kvalitu hodnotenia vzoriek a spĺňame odporúčania a normy EÚ.
Až do 90-tych rokov minulého storočia sme sa stretávali s tzv. konvenčnou cytológiou. Ide o spoľahlivú (senzitivita vyšetrenia je okolo 72 %), pre pacientku šetriacu, neinvazívnu, ekonomicky nenáročnú skríningovú diagnostickú metódu vyšetrenia predrakovinových (dysplastických) lézií krčka maternice, ktorá umožňuje zachytiť včasné štádiá rakoviny krčka maternice, následne ich liečbu, a tým výrazne znižuje úmrtnosť na rakovinu krčka maternice, ako aj sociálne a ekonomické dopady tohto ochorenia. O zavedenie tejto metodiky sa zaslúžil Dr. Gergios Papanikolaou, podľa ktorého nesie aj skrátený názov PAP test. Do praxe bola zavedená v 40-tych rokoch 20. storočia a vykonáva sa až do súčasnosti. Aj tento typ diagnostiky prešiel určitým vývojom jednak v oblasti klasifikácie zachytených lézií (v súčasnosti sa celosvetovo používa Bethesda systém a to aj v našom laboratóriu), jednak v zavádzaní modernej prístrojovej techniky v hodnotení cytologických preparátov/sterov. V našich laboratóriách skenujeme všetky konvenčné cytologické preparáty na Focal Pointoch, ktoré sú prepojené s automatickými mikroskopmi všetkých skrínerov, ktorí vyhodnotia počítačom určené skupiny abnormálnych buniek. Týmto je zabezpečená kvalita a v neposlednom rade aj rýchlosť diagnostiky.
Nevýhodou konvenčnej cervikálnej cytológie je výskyt nereprezentatívnych preparátov spôsobených kontamináciou krvou, zápalovými elementami, hlienom, alebo zlou kvalitou preparátov spôsobenou nesprávnym odberom a fixáciou. Naviac s objavom súvislosti medzi vznikom rakoviny krčka maternice a infekciou vysokorizikovými typmi HPV infekcie sa objavila potreba detekovať okrem prítomnosti dysplastických dlaždicových alebo žľazových buniek aj prítomnosť týchto vírusov. Preto v 90-tych rokoch minulého storočia vznikla v USA nová diagnostická metóda, ktorá umožnila spojiť a rozšíriť možnosti cytologického vyšetrenia krčka maternice, tzv. "Liquid-Based" Cytológia (LBC).
Liquid Based Cytology (LBC)
Liguid Based Cytology (LBC) alebo tiež tenkovrstvová cytológia predstavuje novú technológiu, v ktorej sa bunky odobraté z krčka maternice pomocou plastickej špachtle a endocervikálneho brushu, prípadne cervex brushou, ihneď vytrepú do tekutého fixačného a transportného média v špeciálnej nádobke, tzv. vialke. Tým sa zabezpečí ich fixácia a zabráni sa i mechanickému poškodeniu. Takto uložené bunky možno uchovávať pri izbovej teplote po dobu 5-tich až 6-tich týždňov. Je možné z nich pripraviť viacero cytologických preparátov (napr.pre imunocytochémiu, alebo úpravu nežiadaných prímesí – napr. krv) a následne použiť pre genetické alebo mikrobiologické vyšetrenie.
Naše cytologické laboratóriá využívajú vo svete najviac zaužívanú a osvedčenú metódu ThinPrep firmy Hologic, ktorá pomocou podtlaku a rotácie randomizovane zabezpečuje koncentráciu epiteliálnych buniek oddelených od krvi, hlienu, zápalových buniek a iných nežiaducich prímesí, ktoré sťažujú mikroskopické hodnotenie. Bunky sú následne uložené v tenkej vrstve na sklíčko na okrúhlom poli s priemerom 20 mm. Celý proces separácie buniek, ich transport cez polykarbonátovú filtračnú membránu a umiestnenie na sklíčko preparátu automaticky riadi procesor a jeho výsledkom je preparát, ktorý sa vo farbiacom automate farbí rovnako ako konvenčný cytologický náter podľa Papanicolaoua alebo sa použije na imunocytochemickú detekciu onkoproteínov, resp. prognostických biomarkerov (p16, Ki67). Metódou LBC môžeme jedným vyšetrením analyzovať približne 50 000 až 75 000 buniek.
Hodnotenie, rovnako ako pri konvečnej cytológii sa realizuje štandardizovanými procesmi skríningu (počítačom riadený skríning TjinPrep imager, skríneri, patológ). Hodnotenie sa vykonáva najnovšou verziou Bethesda systému (medzinárodný systém pre hodnotenie v skríningu rakoviny krčka maternice), ktorý rozlišuje normálne bunky, bunky s benígnymi zmenami, bunky s neurčitou atypiou (ASCUS), ľahkou dyspláziou (LSIL), ťažkou dyspláziou (HSIL) a bunky karcinómové (skvamocelulárny karcinóm, adenokarcinóm a iné).
Výhody LBC oproti konvenčnému steru:
- 2 – 4 násobne zvyšuje záchyt premalígnych dlaždicovobunkových ale aj glandulárnych lézií, v závislosti od stupňa dysplázie, a to bez zníženia špecificity záchytu.
- Imunocytochemické vyšetrenia tej istej vzorky buniek, zamerané na prognostické faktory prípadnej „high risk“ HPV infekcie, ako sú p16, Ki67 a HPV-L1, umožňujú spresnenie prognózy vývoja ochorenia.
- Z materiálu tej istej vialky (vzorky) možno vyšetriť HPV a STD.
- Významne znižuje počet nečitateľných alebo suboptimálne čitateľných sterov. Zvyšuje počet reprezentatívnych sterov vo vzťahu k endocervikálnym bunkám.
- Umožňuje tzv. počítačom riadený skríning, ktorý urýchľuje a skvalitňuje diagnostický proces, eliminuje chyby vzniknuté ľudským faktorom (únava, nepozornosť a pod.).
Táto metóda v súčasnosti predstavuje zlatý štandard v cytologickom skríningu krčka maternice vo vyspelých štátoch západného sveta.
LBC sme zaviedli do bežnej praxe ako prví na Slovensku už v roku 2010 v cytologických laboratóriách spoločnosti Medicyt, a.s. a ich podiel oproti konvečnej cytológii neustále rýchlo narastá vzhľadom na benefity, ktoré prináša pre pacientky, ale aj ich gynekológov.
Iná cytológia
Ide o mikroskopickú diagnostiku buniek, uvoľnených z organizmu samovoľne (moč, punktáty, aspiráty, výplachy) alebo odobratých sterom, odtlačkom, ako aj punkciou (orgánov a telesných dutín).
TYP MATERIÁLU:
- Stery
- exfoliatívna cytológia
- APC
- tenkoihlová aspiračná cytológia – odber tenkou ihlou
- akýkoľvek vnútorný orgán, najčastejšie – prsník, štítna žľaza, lymfatické uzliny
- Punktáty
- príprava preparátov ako pri APC
- telesné dutiny, cysty – transsudáty, exsudáty
- Sekréty, odtlačky
- urobiť nátery, odtlačky
- prsník, koža, operačný materiál, peroperačná cytológia
- Likvor
- materiál čo najskôr dopraviť do laboratória
- v laboratóriu po spracovaní uložiť v chladničke (nemraziť!!!)
- Moč
- spontánny
- katetrizovaný
- výplach močového mechúra
Odobratý cytologický materiál – iná cytológia, môže byť odobratá s využitím metódy LBC.