Hematológia
Hematológia patrí spolu s biochémiou k prvým odborom, ktoré prevádzkujeme od samotného začiatku laboratórnej diagnostiky. Je to odbor, ktorý spája klinickú časť s laboratórnou. Vďaka tomu je hematológia interdisciplinárnym odborom, ktorý spája všetky ostatné odvetvia medicíny.
V súčasnosti prevádzkujeme tri centrálne hematologické laboratóriá v Bratislave, Košiciach a v Nitre, na ktoré nadväzujú laboratóriá v nemocniciach. Všetky naše laboratóriá ponúkajú bohaté spektrum vyšetrení krvi v 24-hodinovej nepretržitej prevádzke. Denne v nich vyšetríme viac ako 5500 pacientov.
Hematologické laboratórium od svojho vzniku zaznamenalo výrazný pokrok v automatizácii a modernizácii prístrojového vybavenia vo všetkých svojich pododboroch. Automatizáciou sa zvýšila nielen rýchlosť dodania výsledkov, ale aj ich kvalita. Za zmienku stojí automatický mikroskop či automat na vyšetrenie krvných skupín.
Hematologické laboratórium zabezpečuje modernú diagnostiku primárnych aj sekundárnych hematologických ochorení. Paleta stanovovaných hematologických vyšetrení sa delí na tri hlavné skupiny:
Numerická cytológia a cytomorfológia sa vyšetruje z periférnej krvi a kostnej drene. Základným vyšetrením je krvný obraz. V každej vzorke je možné vyšetriť aj retikulocyty a diferenciálny leukogram. Cytomorfológia sa vyšetruje pomocou automatu na zhotovovanie a farbenie krvných náterov, ktoré sa v prípade podozrenia na hematologické ochorenie hodnotia mikroskopicky vizuálne a digitálne. Tieto vyšetrenia sa dopĺňajú cytochemickými vyšetreniami ALP, siderocyty, sideroblasty, myeloperoxidáza, kyslá fosfatáza a nešpecifická esteráza.
Testy hemostázy sa robia na koagulačných automatoch. Podľa indikácií sú zostavené skupiny testov:
- základné vyšetrenia (PT, APTT, TT, Fbg, D-diméry),
- krvácavé stavy (všetky koagulačné faktory, alfa2-antiplazmín, testy vonWillebrandovej choroby a inhibítor F VIII),
- vrodené trombofilné stavy (ATIII, ProC Global, proteín C, proteín S, FVIII, plazminogén),
- získané trombofilné stavy (lupus antikoagulans: a/ screening: PTT-LA, dRVVT, b/ korekčné testy, c/ konfirmačné testy),
- monitorovanie liečby NM-heparínmi: stanovenie anti-Xa.
Imunohematologické vyšetrenia zahŕňajú určenie krvnej skupiny v ABO a RhD systéme, skríning antierytrocytových protilátok (NAT) a priamy antiglobulínový test (PAT). Testy vyšetrujeme denne na plnoautomatickom analyzátore, ako referenčné metódy nám slúži skúmavková metóda a metóda stĺpcovej aglutinácie.
Vďaka úzkej spolupráci s ostatnými laboratórnymi odbormi dokážeme zabezpečiť komplexnú diagnostiku ochorení, ako sú anémie, akútne a chronické leukémie, lymfómy, myeloproliferatívne ochorenia, útlmy kostnej drene, myelodysplastický syndróm, trombocytopénie a v rámci poruchy zrážania krvi, náchylnosť na trombózu (trombofilné stavy) a iné zriedkavejšie ochorenia.
Konkrétnym príkladom sú vrodené trombofilné stavy, ktoré sa potvrdzujú, súčinnosťou s genetickým laboratóriom, diagnostikou FV Leidenu, MTHFR C677T a A1298C, ako aj Protrombínu G20210A, faktor XIII V34L, ß-Fibrinogen G/A, PAI-1, Serpín E1 4G/5G, EPCR (A1, A3).
Spoluprácou s imunologickým laboratóriom poskytujúcim všetky dostupné ELISA testy antifosfolipidových protilátok je zabezpečená komplexnosť diagnostiky antifosfolipidového syndrómu vyšetrením lupus antikoagulans.
Väčšina žiadaných hematologických parametrov sa vyšetruje v daný pracovný deň. Len niektoré špeciálne vyšetrenia sa stanovujú v dlhšom časovom intervale.
Základné hematologické parametre sú akreditované podľa normy EN ISO 15189/2012.